• Akupunktur

  Akupunktur organizmanın kendi kendini tedavi ettiği bir metottur ve en önemli özelliği yan etkisinin olmamasıdır.
 • Akupunktur

  Özellikle Uzakdoğu ülkelerinde kullanılan ilaçsız tedavi yöntemidir. En önemli özelliği kullanım alanının geniş olmasıdır. İstatistiklere göre, şu anda 300 den fazla hastalıkta, Akupunktur uygulanmaktadır.
 • Akupunkturla Tedavi Yöntemleri

  Kulak Akupunkturu
  Vücut Akupunkturu
  Lazer Akupunkturu
 • Tedavi Edilen Hastalıklar

  Cilt Hastalıkları
  Nörolojik Hastalıklar
  Psikiatrik Hastalıklar
  Kalp-Damar Hastalıkarı
  Romatizmal Hastalıklar
 • Mezoterapi

  Mezoterapi cildin mezoderm (orta deri) diye adlandırılan tabakasına uygulanan bir tedavi yöntemidir.

BOTOKS

 

BOTOKS NEDİR?
Latince adı Clostridium botulinum olan bakterinin salgıladığı toksinin, laboratuar koşullarında işlenerek insan için tedavi edici hale getirilmiş şekline botoks diyoruz. Botoxun aslını bilmeyen bir kişinin, medya aracılığıyla botoksun yılan zehiri olduğuna dair yanlış bilgi vermesinden dolayı, bir çok kişi botoksun yılan zehiri olduğunu zannediyor. Botoksun yılan zehiri olduğuna dair sizin de bir bilginiz ya da duyumunuz varsa, bunu zihninizden şimdi silip atınız. Botoks, aslında bir bakteri toksinidir, yılan zehiri ile hiçbir ilgisi yoktur.

BOTOKSUN ETKİ MEKANİZMASI
Tüm vücudumuz beyin tarafından kontrol edilir. Herhangi bir hareketi yapmak istediğimizde beyinden çıkan hareket komutları, sinirler aracılığıyla kaslara iletilir. Sinir tarafından uyarılan kas da harekete geçer. Yine ter bezleri de sinir sisteminden çıkan komutlarla çalışır. Botoks, sinir uçlarında iletişimi sağlayan moleküllerin salgılanmasını durdurarak, sinirlerin, çalıştırdığı organlar ile arasındaki iletişimi keser. Bu durumda beyinden gelen komutlar sinirlerin çalıştırdığı organlara yani kaslara ya da ter bezlerine ulaşamaz. O organın, yani kas ya da ter bezlerinin çalışması engellenmiş olur.

BOTOKSUN KULLANIM ALANLARI
Tıpta birçok alanda, botoxtan, bu etki mekanizması sayesinde yararlanılır. Felç hastalarında kas kasılmalarını önlemede, tik dediğimiz farkında olmadan yapılan mimik hareketlerinin tedavisinde, şaşılığın düzeltilmesinde kullanılır.  Çoğu zaman mimik kaslarının hareketlerine bağlı olarak belirginleşen dinamik yüz çizgilerini belirginliğini yok etmek için, aşırı terleme tedavisi için, kas gerginliğine bağlı oluşan migren ağrılarını tedavi etmek için botoks kullanır.

BOTOKS MİMİK ÇİZGİLERİNİ NASIL AZALTIR?
Yüzdeki mimik kaslarının yıllarca hareket etmesi sonucunda, üzerindeki deride katlanmaya bağlı oluşan çizgiler yerleşik hale gelir. Bu çizgiler, kas hareketlerinden kaynaklandığı için bunlara dinamik çizgiler adını veriyoruz. Örneğin alındaki yatay çizgiler, kaşlar arasındaki dikey çizgiler, göz kenarlarındaki kaz ayağı dediğimiz çizgiler, ağız çevresindeki dikey çizgiler dinamik çizgilerdir. Yüzün üst kısmındaki alın bölgesindeki dinamik çizgiler yaşlı, yıpranmış bir görünüm, iki kaş arasındaki çizgiler ise çatık kaşlı, kızgın bakış ifadesi verir. Yüzdeki mimik kaslarının hareketleri botoks uygulandığında zayıflar, hatta kas bir süreliğine hiç çalışmaz. Kasların hareketlerindeki zayıflamadan dolayı üzerindeki derideki kas hareketleri ile ortaya çıkan çizgilenmeler yavaş yavaş silinir. Sonuç olarak kızgın, yaşlı, bezgin gibi görünen yüz ifadesi giderilerek daha genç, daha canlı bir ifade kazanır.

BOTOKS VE AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ
Botox, ter bezlerine de uygulanabilir. Bu şekilde ter bezleri ile onları çalıştıran sinir uçları arasındaki iletişim kesilir. Böylece ter bezlerinin aşırı çalışması engellenmiş olur. Çoğu kişi özellikle koltuk altı terleme probleminden dolayı büyük rahatsızlık duyar. Özellikle yaz aylarında herkeste koltuk altı terlemesi olur. Bu durum, hem kişinin kendisini, hem çevresini kötü ter kokusu ile rahatsız eder. Koltuk altı terlemesi için botoks uygulanacaksa yaz öncesi, özellikle nisan, mayıs ayları en uygun aylardır. Ben bütün botox hastalarıma yaza girmeden önce botoks uyguluyorum. Mayıs ayında koltuk altı botoks enjeksiyonu yaptıran bir kişi bütün yazı terleme ve ter kokusu problemi olmadan geçirir. Diğer taraftan bazı kişilerde mevsimle ilişkisi olmaksızın avuç içleri ve ayak tabanları da çok yoğun terleyebilir. Avuç içinin sürekli terli olmasından dolayı tokalaşmaya çekinen hastalar bile vardır. Aşırı terlemesi olan ve bu durumu sosyal, psikolojik problem haline getiren kişilerde botoks uygulaması ile oldukça başarılı sonuçlar alınır. Yapılan enjeksiyon terlemeyi azaltır. Terlemeye bağlı oluşan ter kokusu şikayetini ortadan kaldırır.

BOTOKS VE MİGREN TEDAVİSİ
Botoxun migren üzerine etkisi yakın zamana kadar bilinmiyordu. Migren hastası olup da, yüz bölgesindeki kırışıklıkların düzeltilmesi için botoks enjeksiyonu uygulanan hastalarda botoks enjeksiyonu ardından migren ataklarının düzeldiğinin farkedilmesiyle bu tedavi tesadüfen keşfedilmiş oldu. Migren ağrılarının büyük bir kısmının altta yatan nedeni baş bölgesindeki kasların gerginliğidir. Migrende ağrı ataklarına neden olan kasların gerginliği ortadan kaldırılırsa yani kaslar gevşetilirse, migren ağrılarına neden olan faktör ortadan kaldırılmış olur. Migren tedavisinde birçok ağrı dindirici ilaç kullanılıyor. Ancak botoksun en büyük avantajı, botox ağrıyı dindirmiyor, ağrının ortaya çıkmasını engelliyor. Migren hastalarının % 80-90'ı botokstan yarar görür. Botoksun migren tedavisindeki etkisi yaklaşık 4-6 ay sürüyor. Yani bir botox uygulamasından sonra 5-7 gün içinde etkisi başlar, 4-6 ay boyunca ağrısız bir dönem yaşarsınız. Etkisi geçmeye başladığında tekrar yeni enjeksiyon yapılması gereklidir.

BOTOKS ENJEKSİYON UYGULAMASI NASIL YAPILIR?
Botoks bir ilaç injeksiyonu şeklinde uygulanır. Ağrılı bir işlem değildir. Çok ince uçlu bir iğneyle injeksiyon yapılır. Enjeksiyon yapıldığı anda iğne batmasına bağlı olarak hafif bir acı hissedebilirsiniz. Tek hissedeceğiniz acı sadece bundan ibarettir. Botox, migren tedavisi uygulanacaksa, gerginliğe neden olan kasların içine, kırışıklıkların düzeltilmesi isteniyorsa kırışıklığa neden olan kasların içine, terleme tedavisi uygulanacaksa, terleme şikayeti olan bölgede derinin altına yapılması gerekir. Toplamda 5-10 dakikalık bir işlemdir. İşlemi uyguladıktan sonra sakınmanız ya da dikkat etmeniz gereken hiçbir şey yoktur. Normal hayatınızı kaldığınız yerden itibaren aynen sürdürebilirsiniz.

BOTOKSUN ETKİ SÜRESİ
Botoksun etkisi enjeksiyon uygulamasından 1 hafta sonra yeterli seviyeye gelir. Etki her geçen gün giderek artar. 1 ay sonunda yerleşik bir hal alır. 2-3 ay kadar bu seviyede kalır. Sonra yavaş yavaş azalmaya başlar. Kırışıklık düzeltmek için ve migren tedavisi için uygulanan botoksun etkisi 5-6 ay sonra kaybolur. Terleme tedavisi için uygulanan botoksun etki süresi daha uzundur. Bu sürenin bazı hastalarda 11 aya kadar uzayabildiği görülmüştür. Botoxun etkisi geçtiğinde hiçbir sakıncası olmaksızın tekrar tekrar uygulanabilir. Tekrar eden enjeksiyonlarda etki süresi daha uzun olur.
Botoks, donuk ve ifadesiz ya da asimetrik bir görünüme neden olur mu?
Botoks, eline enjektör alan herkesin uygulayabileceği bir işlem değildir. Ama maalesef neredeyse o hale geldi. Bu uygulamayı yapmak için yüz kaslarının anatomisine son derece hakim olmak gerek. Her doktorun yüz anatomisini bildiğini varsayabiliriz. Ancak bu yeterli değil. Yüz bölgesinde enjeksiyonların yapılacağı noktaları doğru bir şekilde belirlemek çok önemli. Doğru noktadan 3-5 mm lik sapmalar dahi sonucu kötü yönde etkileyebilir. Örneğin çapı 0,5 cm olan bir kasın tam içine gelecek şekilde enjeksiyon yapmak için anatomi bilgisinin yanı sıra çok özel deneyim ve beceri gerektirir. Doktor, enjeksiyon yapacağı noktaları doğru şekilde belirleyemezse ya da gelişigüzel noktalara gelişigüzel dozlarda enjeksiyon yaparsa donuk yüz ifadesi de olur, ifadesiz bir yüz de olur, asimetri de olur, her şey olur. Botoks sonuçları hakkında pek çok olumsuz söylenti duymanızın nedeni işte budur. Tam tersi, enjeksiyon yapılacak noktalar dikkatlice belirlenip, konuya hakim, işi bilen bir kişi tarafından yapıldığında ise mükemmel sonuçlar ortaya çıkar, son derece doğal bir görünüm yakalanır. Sizi tanıyan kişiler yüzünüze baktığında bir farklılık, bir değişim, bir gençlik hissederler, ama bu farkın nereden geldiğini bir türlü çözemezler. İşin en güzel yanı da işte bu. Yüzünüze gelen güzellikle birlikte botoxlu olduğunuz dahi belli olmaz..

BOTOKSUN ZARARLARI VE YAN ETKİLERİ
Normal uygulamalarda bilinen botoksun yan etkileri olmamasına rağmen yanlış uygulamalarda istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Botoksun etkisini yok ederek bu durumu düzeltecek herhangi bir ilaç yoktur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında botoksun etkisinin geçmesini beklemek gerekir. Botoksun etkisi geçtiğinde ortaya çıkan istenmeyen sonuç kendiliğinden düzelir.

BOTOKS FİYATLARI
Şu bir gerçek ki, botoks pahalı bir ilaçtır. Botoks, serum fizyolojik ile sulandırılarak enjekte edilir. Ticari çıkarlarını ön planda tutan kişi ya da kurumlar, botoksu normalden daha fazla sulandırıyorlar, insanların düşük botox fiyatları cazibesine kapılışlarından yararlanarak aynı şişedeki ilacı daha çok sayıda kişiye uygulamayı ticari politika olarak benimsiyorlar. Botoks fiyatları göz önüne alınırsa, normalin yarısı ya da üçte biri fiyatı ile botox uygulayanların, bundan nasıl zarar etmediğinin, hatta kar ettiğinin tek bir açıklaması var: o da botoksu normalden fazla sulandırarak herkese daha düşük dozda uygulamalarıdır. Düşük doz uygulandığında botoksun etkisi zayıf olur, etki süresi daha kısa olur. Botoks fiyatları bu nedenle oldukça değişkendir. Her hastanın kendi iradesi ile tedavisini yaptıracağı doktoru seçme özgürlüğü olduğundan dolayı, bu konunun takdirini hastanın kendisine bırakıyorum.

BOTOKSUN YAN ETKİSİ VAR MI?

Botoksun sağlık açısından hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama anında hafif bir şişlik, kızarıklık, belki anlık morarma olabilir. Bunların hepsi geçici olan şeylerdir, ciddiye almaya gerek yoktur. Gerçek anlamda ise olumsuz hiçbir yanı yoktur. Ancak, gebelik ve emzirme dönemlerinde botox uygulamaları konusunda kesin bilgiler olmadığı için hamile ve lohusalarda uygulanmasını doğru bulmuyorum. Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilere, örneğin myastenia gravis, Eaton Lambert Sendromu olan hastalara botoks uygulamasını önermiyorum.

 
© 2015 Dr.Tülin MOLU | Tüm hakları saklıdır
Tel: (0352) 222 24 84